Takas Gerçekleşti: Derrick Rose New York'ta

Dün gece akşam saatlerinde inanılmaz bir haber aldık basketbol takipçileri olarak. Haberin değeri ise çok büyüktü. Derrick Rose New York'a takas olmuştu.

Editör

Umut Tarı


Bıyıklılar Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 271

Geride bıraktığımız sezonda Phill Jackson ve free-agency'den alınan oyunculara rağmen, başarısız bir sezon geçiren New York Knicks, takasta bombayı patlattı ve geçmişte ligin en genç MVP'si seçilen Derrick Rose'u takasla kadrosuna kattı.

Dün akşam saatlerinde Adrian Wojnarowski'nin tweet'inden sonra hepimiz çok şaşırmıştık. Haberde, Chicago ve New York'un Derrick Rose'un takası konusunda görüştüğünü söylüyordu. Hemen ardından attığı tweet ile Derrick Rose'un takas olduğunu söyledi. Verilen oyunculara bakarak, New York Knicks'in çok karlı bir takas yaptığını söyleyebiliriz.

Squad. #Knicks
New York Knicks 🏀 (@nyknicks) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Takas şu şekilde gerçekleşti:

Knicks; Rose, J. Holiday, 2nd pick

Bulls; Robin Lopez, Jerian Grant, Calderon

Bu arada, çok iyi bir oyuncu olduğunu savunanlardan olsam da Derrick Rose, geçirdiği sakatlıklar sonrası bir türlü formunu bulamadı. Formunu bulmaya başladığında ise yine sakatlıklarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Yani olası bir sakatlık durumunun farkında olmalı New York Knicks cephesi. Verilen oyunculara bakarak bu kumarın fazlasıyla oynanabilir olduğunu düşünenlerden biriyim.

Knicks'in verdiği oyunculara bakarsak;

Jerian Grant, ligin çaylak oyuncularından. Wizards tarafından draft edilse de üçlü takas sonrası New York yolunu tuttu ve sezonu burada geçirdi. Sezon içinde ortalama 17 dakika süre alan Grant, sezonu 5.6 sayı 1.9 ribaunt ve 2.3 asist ortalamalarıyla tamamladı. Oyuncunun Chicago cephesine neler katabileceği konusunda büyük şüphelerim bulunuyor.

Jose Calderon, ligin tecrübeli isimlerinden. 34 yaşında olduğunu ve yıllık 7.4 milyon $ kontratı olduğunu unutmamak gerek. Ligde de ortalama 28 dakika oynayarak, 7.6 sayı, 3.2 ribaunt, 4.1 asist ortalamaları ile yer aldı. Knicks cephesi için elden çıkarmanın bile başarı olduğunu düşünüyorum.

Robin Lopez, ligin en iyi hücum ribauntçularından. Oyunun her yönünü iyi oynayan oyunculardan olan Robin Lopez, pek sevilen bi oyuncu olmasa da oynadığı her takıma pozitiflik katar. Her şeye rağmen bu sezon free-agent piyasasında olacak oyuncuları düşünürsek: D. Howard, A. Horford ve Hassan Whiteside gibi önemli oyuncular varken ve bu oyunculardan birinin New York'a geleceği konuşulurken gitmesi çok da sorun olmaz. Bunun dışında yıllık 13.5 milyon $'lık yüklü bir kontratı olduğunu da unutmayalım.

Derrick Rose'a gelelim. Ligin Süperstar'ı idi 2 sezon önceye kadar. Geçirdiği uzun süreli sakatlık ve bu sakatlıktan tam sağlığına kavuşmadan dönmesi, ardı ardına gelecek sakatlıkların başlangıcı oldu. Bu durum da ona kronik sakat lakabı konmasına sebep oldu. Bu arada Derrick Rose'un bu sezon 66 karşılaşmaya çıktığını, ortalama 32 dakika oynadığını ve 16.4 sayı, 3.4 ribaunt, 4.7 asist ortalaması ile oynadığını da unutmayalım. Gelecek sezona iyi hazırlanırsa eğer Derrick Rose, yani eski Rose'u görebilirsek New York'u güzel günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Rose'un 27 yaşında olduğunu, kariyerinde yılın çaylağı ödülü, yılın çaylak kadrosuna seçilme başarısı, All-NBA first team'e seçilme başarısı ve ligin en genç MVP ödülünü kazanan oyuncu başarısı olduğunu unutmamak gerek. En başta söylediğim gibi sağlıklı bir Rose, takımını çok rahat 1-2 seviye yukarı çekebilecek bir oyuncu.

🌹➡️🗽 #Knicks
New York Knicks 🏀 (@nyknicks) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Ayrıca New York takımına da bakacak olursak;

1- Rose, 2- Belirsiz, 3- Carmelo, 4- K. Porzingis, 5- Tahmin: Howard, Horford veya Whiteside

Bu ilk beşte sakatlık sorunu olmazsa, New York'un Konferans Finali oynayabileceğini düşünüyorum. Carmelo ve Derrick Rose gibi hem sempati duyduğum hem de yanyana mükemmel uyum yakalayabileceğini düşünüdüğüm bir ikiliyi izleyeceğim günü iple çekiyorum. Bakalım 2 numaraya, 5 numaraya alınacak oyuncular ve bench oyuncusu olarak alınacak oyuncular ile New York hasretini çektiği başarıyı yakalayabilecek mi?

Umut Tarı

İstatistikler ve görseller NBA.com'dan alınmıştır.


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 271

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Buradan ekmek çıkar

Defne Taktak17.06.2016

Editörün seçimi

Bunlar da var