Bütün Diyetlerin Yolu Bir

Diyet konusunda her kafadan bir ses çıkması kafanızı karıştırıyorsa, içeriğimiz tam sizlik. Bütün diyetlerin ortak noktalarını sizin için inceledik.

Editör

Ali İhsan Kaya


Bıyıklılar Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 259

Diyet konusunda konuşmayı seven insanların sayısını düşünecek olursak, bu konuda kafamızın karışmaması pek mümkün gözükmüyor. Tereyağının sağlıklı olduğunu savunanlar da var, aksini iddia edenler de... Kahvaltıda tüketilmesi gereken besinler de tartışmalarda yerlerini alıyorlar. Fakat bütün diyetlerin bazı ortak noktaları var. İşte diyetlerin ortak noktaları.

1) Su


Günde minimum 2-2.5 litre su tüketmeliyiz. Bunun aksini iddia eden duymamışsınızdır diye tahmin ediyoruz. Vücudumuzun üçte ikisi sudan oluşuyor ve gün içinde 1.5-2 litre su kaybediyoruz. Bu miktardan daha fazla su tüketmezsek metabolizmamız yavaşlıyor. Gün içinde daha fazla su kaybettiğinizi düşünüyorsanız, tükettiğiniz miktarı artırmakta fayda var.

2) Et + Sebze


Gün içinde hem sebze hem et (protein) tüketmek, bütün diyetlerdeki ortak nokta. Sadece sebze veya sadece et tüketmek sağlıklı bir insan olmanızı engelleyebilir. Tüketiniz azizim!

3) Çok Geç Yemek Yeme ve Tam Yağlıdan Uzak Dur


7-8'den sonra yemek yememe konusunda bütün diyetler hemfikir. Bu saatlerden sonra hafif yiyeceklerle günü tamamlayabilirsiniz.

Yarım yağlı mı? Yağsız mı? Kafalar karıştıysa, tam yağlıdan uzak durarak netleştirebilirsiniz. Hatta yarım yağlı tüketerek tartışmalara son verebilirsiniz.

4) Sucuk, Sosis, Salam Out!


Sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş etleri tüketmek diyet uzmanları tarafından pek hoş karşılanmıyor. İşlenmiş et kategorisindeki en favori ürün çemeni çıkarılmış pastırma. Fakat kasaptan alınan taze etin yerini tutmadığını söyleyebiliriz. Yaşasın taze et!

5) Ara Öğün In!


Pek çok diyetin birleştiği bir diğer nokta ara öğünler. Diyetisyenler uzun süre vücudu besinsiz bırakmaya karşı çıkıyor. Öğün aralarında günde en az iki kez ara öğün tüketmek gerekiyor. Ara öğünlerde özellikle kuru meyve tüketmek öneriliyor. Çünkü tatlı kriziyle başa çıkmanın en sağlıklı yolu kuru meyveler. Ayrıca sindirime de yardımcı oluyorlar.

Bunlara ek olarak günde en az bir yumurta tüketmek gerekiyor. Anne sütü gibi, bir insanın ihtiyacı olan bütün besinleri içeriyor. Hatta anne sütünü saymazsak bu kulvardaki tek ürün.

Baharat tüketmek konusunda da diyetisyenlerin anlaştığını görüyoruz. Özellikle kimyon, zencefil ve kırmızı biber metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırıyor.

Ali İhsan Kaya


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 259

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Editörün seçimi

Bunlar da var